Jesteś tutaj:Strona główna / WCAG 2.0 Zasada 3: Zrozumiałość / Wytyczna 3.3 Pomoc przy wprowadzaniu danych / 3.3.4 Zapobieganie błędom (formularze prawne, finansowe, z podawaniem danych) (AA)

3.3.4 Zapobieganie błędom (formularze prawne, finansowe, z podawaniem danych) (AA) - WCAG 2.0

W przypadku gdy na stronie internetowej użytkownik może:

  • wypełniać zobowiązania prawne lub przeprowadzać transakcje finansowe,
  • modyfikować i usuwać przechowywane dane,
  • wypełniać testy

powinniśmy zapewnić mechanizmy pozwalające na przywrócenie poprzednich danych, weryfikacje lub potwierdzenie.

Przykład
Na stronie internetowej znajduje się test wiedzy. Jest to formularz, który oprócz pytań i możliwych odpowiedzi zawiera dwa przyciski „Wyślij” i „Wyczyść”. W momencie użycia któregoś z przycisków  pojawia się prośba o potwierdzenie kontynuowania wybranego działania. Np. po wybraniu przycisku „Wyślij” pojawia się komunikat: "Wybrałeś przesłanie formularza. Wprowadzone informacje zostaną przesłane i nie będzie możliwości ich zmiany. Czy na pewno wysłać formularz?” . Obok komunikatu znajdują się przyciski „Tak” i „Nie”.
Podobny mechanizm może być użyty, np. przy usuwaniu konta. Po wybraniu takiej opcji pojawi się komunikat: „Wybrałeś opcję usuwania konta. Wszystkie zgromadzona na twoim koncie informacje, zdjęcia, komentarze, itp. zostaną bezpowrotnie utracone. Czy na pewno chcesz usunąć konto?”
Obok komunikatu znajdują się przyciski „Tak” i „Nie”.

Przykład
W sklepie internetowym po przejściu ścieżki zakupów: wybór produktów, koszyk, wypełnienie danych osobowych, wybór płatności i dostawy docieramy do miejsca, w którym znajduje się podsumowanie wszystkich wprowadzonych informacji . Pod nimi znajduje się przycisk „Wyślij zamówienie”.  Obok znajduje się „checkbox” z etykietą „Potwierdzam, że wprowadzone dane są poprawne”. Dane zostaną wysłane kiedy użytkownik zaznaczy pole wyboru i kliknie przycisk „Wyślij zamówienie”. 
Dzięki temu unikniemy przypadkowemu wysłania formularza. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy transakcja nie może być cofnięta.

Przykład
Nie każdą operację wykonaną w serwisie internetowym, jak np. zamówienie czy zobowiązanie finansowe da się odwrócić on-line z powodu popełnienia błędu. Może być wymagane wysłanie dodatkowych pism, potwierdzeń, oświadczeń. Niemniej jednak, po wysłaniu formularza, użytkownik musi być poinformowany o czasie w jakim może anulować operację i o procedurze postępowania.
W sklepie internetowym po wysłaniu zamówienia, m.in. pojawia się informacja:
„Możesz anulować zamówienie w ciągu 24 godzin od dokonania zakupu. Anulowanie zamówienia można dokonać w następujący sposób … „

Powrót do: Wytyczna 3.3 Pomoc przy wprowadzaniu danych