Jesteś tutaj:Strona główna / WCAG 2.0 Zasada 1: Percepcja / Wytyczna 1.4 Treść rozróżnialna / 1.4.4 Zmiana rozmiaru tekstu (AA)

1.4.4 Zmiana rozmiaru tekstu (AA) - WCAG 2.0

Strona internetowa powinna być czytelna i funkcjonalna po podwojeniu rozmiaru tekstu. Możemy to sprawdzić powiększając rozmiar zawartości do 200%. Sprawdzamy wówczas, czy nie ma utraty zawartości lub funkcjonalności  serwisu, np. obcinane są fragmenty tekstów, funkcjonalne elementy uciekają poza krawędzie przeglądarki, itp.).

Zaleca się również udostępnienie na stronie internetowej mechanizmu polegającego na stopniowym powiększaniu rozmiaru tekstu.

Widok w wersji standardowej
Kontrolki zmiany wielkości czcionki

Widok z wyłączonymi stylami
Kontrolki zmiany wielkości czcionki z wyłączonymi stylami CSS - są wciąż czytelne

Czy to nie jest tylko zbędny gadżet? Przecież osoby z wadami wzroku mają dostosowany pod względem kontrastu i wielkości czcionki cały system, aby mogły komfortowo pracować. Możemy zadać pytanie: dla kogo taki mechanizm?
Spójrzmy  na użytkowników Internetu z większej perspektywy. Rodzajów wad wzroku jest bardzo dużo: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, nierozróżnianie barw, etc. Do tych grup użytkowników dodajmy problemy związane z wiekiem dojrzałym. Osobom starszym trudniej jest sprawnie poruszać się po zasobach internetowych. Osoby z wadami wzroku wcale nie muszą korzystać z oprogramowania powiększającego i często nie wiedzą, że mają możliwość powiększania tekstu w przeglądarce. Nie należy zakładać, że każdy, kto korzysta z Internetu doskonale zna swój system i wszystkie opcje przeglądarki.

Jeśli zapewnimy powyższy mechanizm i będzie on łatwy do odnalezienia na stronie, to dla dużej grupy odbiorców korzystanie ze strony będzie bardziej komfortowe.

Powrót do: Wytyczna 1.4 Treść rozróżnialna