Jesteś tutaj:Strona główna / WCAG 2.0 Zasada 1: Percepcja / Wytyczna 1.4 Treść rozróżnialna / 1.4.8 Prezentacja wizualna (AAA)

1.4.8 Prezentacja wizualna (AAA) - WCAG 2.0

Tekst na stronie internetowej musimy przedstawić w taki sposób, aby użytkownicy z problemami kognitywnymi (poznawczymi), trudnościami w uczeniu się, wadami wzroku, itp. nie mieli problemów z jego odczytaniem.

Możemy to osiągnąć poprzez następujące działania lub udostępnione mechanizmy dla bloków tekstu:

  • Kolory na pierwszym planie oraz kolory tła mogą być wybierane przez użytkownika (np. poprzez załadowanie innych styli).
  • Szerokość nie przekracza 80 znaków lub 40 w przypadku języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego.
  • Tekst nie jest wyjustowany.
  • Interlinia będzie wynosiła przynajmniej 150% a odstęp pomiędzy paragrafami 1,5 razy wartości interlinii.
    p { line-height: 150%; }
  • Rozmiar tekstu może zostać zmieniony do 200% bez użycia technologii asystujących, nie wymagając od użytkownika, który chce odczytać cały wiersz, przesuwania tekstu horyzontalnie przy widoku w pełnym oknie.
    Istotne w tym punkcie jest to, że mowa jest o bloku tekstu, a nie całym serwisie.  Co nie oznacza, że użytkownik nie będzie musiał korzystać z przewijania w poziomie. Oznacza to, że nie trzeba używać przewijania poziomego, aby przeczytać wiersz tekstu.

    Przykład:
    Jeśli strona składa się z dwóch równych kolumn, w których znajduje się tekst, to automatycznie może spełnić warunek, ponieważ po powiększeniu strony pierwsza kolumna będzie cała na ekranie, a użytkownik będzie mógł ją odczytać, przewijając ją pionowo w dół. Aby odczytać drugą kolumnę,  przewinie stronę w prawo, gdzie treść także będzie mieściła się na całej szerokości ekranu i użytkownik będzie mógł ją odczytać, bez dalszego przewijania w poziomie.

Powrót do: Wytyczna 1.4 Treść rozróżnialna